Jarmok ľudových remesiel – článok

Home / Aktuálne oznamy obce / Jarmok ľudových remesiel – článok
Jarmok ľudových remesiel – článok

Desiaty december je deň, kedy je už skoro každý v plnom prúde príprav na Vianoce. Na stoloch už horí druhá adventná sviečka a z kuchýň prichádza vôňa perníkov. Tie a mnohé ďalšie dobroty, darčeky alebo posledné pomôcky k Vašim dokonalým Vianociam, ste si mohli zakúpiť aj na tohtoročnom tradičnom jarmoku ľudových remesiel v Turčianskej Štiavničke.

V sobotu, 10 decembra sa v obci Turčianska Štiavnička uskutočnil ďalší  ročník úspešného, tradičného jarmoku ľudových remesiel. Aj tento rok, sa udalosť  konala v priestoroch kultúrneho domu, ktorý má povesť  najväčšieho v Turci. Hostí, ktorí dorazili z blízkeho i ďalekého okolia pri vstupe vítali hudobníci z miestneho zboru. Odzneli známe ľudové piesne „Poďme bratia do Betléma“, „Ja si krásne Jezuliatko“, „Nesiem Vám noviny, počúvajte!“ a mnohé ďalšie. Následne návštevníkov vítal zástupca obce Mgr. Art. Peter Vrabec, ktorý si pre každého pripravil malú pozornosť v podobe kalendára na rok 2017.

Nechýbali domáce produkty, výrobky a pochutiny

Po vstupe do sály, mali návštevníci možnosť si prezrieť rozmanité domáce, remeselné, dekoračné ale aj mnohé ďalšie výrobky. Nechýbalo samozrejme  občerstvenie, v podobe predvianočnej kapustnice, domácich mäsových výrobkov, koláčikov a tekutých pochutín pre labužníkov, varené vínko, domáce hriate na slaninke, či medovina. Príjemné prostredie tradičného charakteru spestrili nielen ľudové kroje, ale aj živá hudba. Okrem rezbárskych výrobkov, jedla a pitia si mohli návštevníci zakúpiť aj rôzne ozdoby na vianočný stromček, či už išlo o slamených anjelikov, patchworkové gule, obrusy, štóly. Nechýbali ani stánky s výrobou adventných vencov, rôznych šperkov a detských háčkovaných a látkových hračiek. Vďaka šikovným rukám pani Jany, si mohli návštevníci zakúpiť pochutiny aj pre svojich domácich miláčikov.

Keď mal každý návštevník nakúpené všetko, po čom túžil, mohol spokojne a s úsmevom na tvári ísť domov a pokračovať v prípravách na Vianoce.

Autor: Lukáš Vojt, foto: Peter Vrabec