Informácia k plošnému testovaniu v obci Turčianska Štiavnička

Vážení spoluobčania,

v súvislosti s celoplošným testovaním na COVID-19, dovoľujem si Vám vysloviť svoj názor na celú operáciu ,,Spoločná zodpovednosť.“

Celá Európa sa nachádza v zložitej situácii spôsobenej pandémiou. Ani naša krajina sa tomu nevyhla a epidémia ohrozuje naše zdravie dokonca siahla a možno bude siahať aj na  naše životy. Vláda sa po zložitých rokovaniach s rôznymi epidemiológmi, ekonómami a ľuďmi, ktorí sú za krajinu zodpovední rozhodla zaviesť celoplošné testovanie, aby sme pandémiu zastavili a mohli naďalej pokojne žiť a pracovať. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, ale vláda určite zvážila všetky možnosti a zdá sa, že je to jedna z najmenej bolestných alternatív. Teraz prosím, je úplne jedno, či je premiérom Matovič, Pellegrini, Fico, alebo ktokoľvek iný, je potrebné rozhodnutie vlády s plnou vážnosťou rešpektovať a urobiť riadne, zodpovedne, čo sa od nás vyžaduje. Nerobíme to kvôli ani jednému z uvedených, ale kvôli sebe. Opatrenia, ktoré sú na nás kladené nie sú zložité, len treba, aby sme sa testovania za prísnych hygienických opatrení zúčastnili všetci, ktorých sa to týka. Iba vtedy to má vraj význam. Skúsme tomuto rozhodnutiu vlády a operácii ,,Spoločná zodpovednosť“ dôverovať a dať sa otestovať. Neuškodí nám to, ale môže nám to pomôcť. A výsledok . . . no verím, že to bude dobré a že sa z toho dostaneme.

Viete, ak je niekedy niečo zlé, vždy to môže byť ešte aj horšie.  Ja okrem iného, beriem túto celonárodnú akciu, akoby prípravu na možno ešte horšie situácie, ktoré nás môžu postihnúť. Vtedy je dôležitá jednota, zomknutie, tolerancia jedného voči druhému, rešpektovanie nariadení  a touto akciou sa to môžeme naučiť a pripraviť sa na podobné, alebo aj horšie situácie. Môžeme kritizovať vládu koľko chceme, nemusíme s ňou súhlasiť, to naozaj  môžeme, ale teraz nie je ten pravý čas, teraz musíme operáciu ,,Spoločná zodpovednosť“ úspešne zvládnuť.

V tomto čase by som očakával od všetkých politických lídrov, opozičných aj koaličných, aby ťahali za jeden koniec a ukázali nám aspoň teraz jednotu a zodpovednosť aká sa hlavne teraz vyžaduje.  Času na kritiku a výčitky bude dosť po zvládnutí testovania a epidémie.

V obci Turčianska Štiavnička, budeme testovať v sobotu 31. 10. 2020 a v nedeľu 1. 11. 2020, od 7. hodiny do 22. hodiny v areáli futbalového ihriska.  Nezabudnite si občianske preukazy! O stave a priebehu akcie Vás budeme informovať prostredníctvom obecného rozhlasu, webovej a fb stránky obce. Testovanie sa týka občanov od 10 do 65 rokov. Ale môžu sa dať otestovať aj ostatní občania – čím viac otestovaných, tým lepšie.

                                                                                                                      Peter Očka
starosta obce